لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟ | انواع لمینت و نحوه انجام آن

فهرست مطالب

لمینت دندان چیست؟

لمینت های سرامیکی یا به طور اختصار لمینت ها، پوسته نازکی از سرامیک هستند که بر روی سطح دندان چسبانده می شوند و می توانند مشکلات بدرنگی، بد شکلی، سایز نامناسب و نامرتبی دندان ها را اصلاح کنند و فرم لبخند بیمار را به طور زیبا بازسازی کنند. برای انجام لمینت تراش دندان در حد بسیار ناچیز انجام می شود یا حتی در بعضی از شرایط بدون تراش دندان لمینت انجام می شود.

لمینت دندان

لمینت برای چه کسانی مناسب است و چه مشکلاتی را حل میکند؟

افرادی که قوس لبخند خود راضی نیستند میتوانند در درمان لمینت استفاده کنند، لمینت می تواند شکل و سایز نامناسب دندانها رو اصلاح کند، هم چنین برای افرادی که دندانهای بدرنگی دارند میتواند کمک کننده باشد، نامرتبی خفیف دندان ها را نیز می توان با لمینت به خوبی برطرف کرد.

عمر ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

بسته به کیفیت و دقت درمان دندانپزشک و هم چنین رعایت نکات بهداشتی توسط بیمار، عمر لمینت می تواند بسیار طولانی باشد.

مراحل نصب لمینت دندان؟

در ابتدا به صورت تشخیصی و موقت قوس لبخند بیمار اصلاح می شود و پس از تایید شکل و فرم دندان ها توسط بیمار، بر این اساس آماده سازی و تراش دندان ها با حداقل میزان مورد نیاز انجام شده و قالبگیری انجام می شود. در لابراتوار لمینت ها بر اساس رنگ انتخابی و قوس لبخند تایید شده، ساخته می شوند. در جلسه بعد لمینت ها داخل دهان امتحان می شوند و پس از آن می توان آنها را بر روی دندان ها سمان کرد (چسباند).

مراحل لمینت دندان نسبتا طولانی است ولی منجر به نتایج شگفت انگیزی می شود

مراقبتهای بعد از لمینت دندان؟

مانند تمام درمان های دیگر دندانپزشکی، رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک برای ماندگاری هر چه بیشتر لمینت ها بسیار مهم است. بهتر است گاز زدن چیزهای خیلی سفت با احتیاط انجام شود.

عوارض و معایب لمینت دندان چیست؟

در صورتی که درمان با دقت و کیفیت مناسب انجام شود و بیمار پس از درمان بهداشت را رعایت کند مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی شود، در غیر این صورت امکان التهاب لثه و یا پوسیدگی دندان وجود دارد. هم چنین ممکن است در صورتی که به لمینت فشار ناگهانی و‌شدید (مثل ضربه یا گاز درن چیزهای خیلی سفت) وارد شود لمینیت دچار پریدگی شود که باید اصلاح یا تعویض‌ شود.

انجام لمینت برای چه کسانی مفید نیست؟

انجام لمینت برای چه کسانی مفید نیست؟

کسانی که بهداشت دهانی خوبی ندارند بهتر است تا زمانی که بهداشت آنها به حد قابل قبولی برسد درمان لمینت خود را به تعویق بیندازند، دندانهایی که درمان ریشه شده و ترمیم وسیع دارند بهتر است به جای لمینت روکش شوند، نامرتبی های شدید دندان ها بهتر است با ارتودنسی درمان شود، هم چنین لمینت برای افرادی که دندان قروچه دارند باید با احتیاط انجام شود و پس از درمان در این افراد، بهتر است نایت گارد هم ساخته شود.

———————-

پرسش و پاسخ قسمت لمینت دندان که با پاسخ های کوتاه جواب خواهد داده شد:

 • آیا لمینت دندان درد دارد؟

خیر با توجه به اینکه برای انجام لمینت یا دندان اصلا تراش داده نمیشود یا در حد بسیار مختصر (کمتر از نیم میلیمتر) و صرفا از مینای دندان تراشیده میشود بیمار دردی را در طی جلسات حس نمیکند

 • آیا لمینت با بیحسی انجام میشود؟

خیر با توجه به اینکه درمان لمینت درد ندارد، در طول مراحل درمان نیاز به بی حسی وجود ندارد.

 • – آیا برای لمینت باید دندان را تراش داد؟

برای درمان لمینت، یا دندان اصلا تراش داده نمیشود (NO prep) یا در حد بسیار مختصر و کمتر از نیم میلیمتر و صرفا از مینای دندان تراشیده میشود (minimal prep)

 • – لمینت دندان چند جلسه نیاز دارد و چقدر زمان میبرد؟

درمان لمینت در دو یا سه جلسه انجام میشود و حدود دو‌هفته زمان میبرد.

 • – هزینه لمینت دندان چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

بسته به جنس ماده سازنده لمینت، کیفیت کار و تجربه تکنسین لابراتوار و هم چنین تخصص و مهارت دندانپزشک هزینه لمینت ها در مراکز مختلف متفاوت است.

 • – آیا لمینت دندان به مرور تغییر رنگ میدهد؟

لمینت های سرامیکی دارای رنگ کاملا باثباتی هستند که در طول زمان تغییر نمیکند.

هر کدام از این درمان ها مزایا و موارد تجویز خاص خودشان را دارند، به طور کلی لمینت سرامیکی نیاز به قالبگیری و کار لابراتواری دارد و هزینه آن بیشتر است ولی رنگ آن در طول زمان ثابت است و معمولا ظاهر طبیعی تر و شفاف تری دارد. کامپوزیت ونیر نیاز به پولیش های دوره ای دارد اما اگر دچار شکستگی شود به راحتی ترمیم می شود و نیاز به تعویض آن نیست و همچنین نسبت به لمینت هزینه کمتری دارد.

 • – آیا لمینت دندان از پوسیدگی آن جلوگیری می کند

درمان لمینت اگر به خوبی انجام شود باعث پوسیدگی دندان نمی شود اما به خودی خود نمی تواند از پوسیدگی جلوگیری کند باید بهداشت دندان پس از انجام‌ لمینت نیز به خوبی رعایت شود

 • – آیا لمینت برای فک پایین نیز وجود دارد

بله دندان های فک پایین هم با لمینت اصلاح می شوند

 • – لمینت دندان بدون تراش وجود دارد

بله، بسته به فرم و‌شکل دندان ها ممکن است برای انجام لمینت نیاز به تراش دندان وجود نداشته باشه no prep laminates

 • – لمینت بدون تراش چگونه انجام می‌شود

پس از انجام مراحل تشخیصی و آماده کردن دندان ها قالبگیری انجام می شود، در جلسه بعد لمینت ها داخل دهان امتحان شده و چسبانده می شوند.

 • – لومینیز دندان چیست

نوعی از لمینت های سرامیکی هستند که از لمینت های معمول نازکترند و معمولا نیاز به تراش دندان ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

تخفیف ویژه به همه هوطنانم برای این روز های تلخ به کل ایران

اطلاعات شما با موفقیت دریافت شد

درصورت اینکه تا 1 روز کار با شما تماس گرفته نشد میتوانید از طریق واتساپ یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید